Procjena uticaja COVID-19 na društvo u Bosni i Hercegovini
Svrha ove procjene je omogućiti bolje razumijevanje potreba i promjenjivih ranjivosti stanovništva te promjena društvene dinamike uzrokovane COVID-19 krizom. Stoga su u prvom dijelu izvještaja predstavljeni anketa domaćinstva i rezultati dubinskih intervjua sa težištem na dobrobit ljudi, potrebama i nastajućim ranjivostima te usvojenim mehanizmima i dinamikom moći u domaćinstvima. Anketiranje domaćinstava provedeno je u periodu od 9. do 27. jula 2020. godine na reprezentativnom uzorku od 2.182 domaćinstva iz svih dijelova zemlje, sa precizno usklađenim okvirom uzorkovanja kako bi se osigurala ujednačenost entitetske, regionalne, ruralno-urbane distribucije, kao i spolna i starosna zastupljenost. Nadalje, evidentira intersekcionalnost kako bi se mogli analizirati načini na koji društveni i politički identiteti, poput nacionalne pripadnosti, spola, klase i invaliditeta, zajednički stvaraju jedinstvene oblike diskriminacije i privilegija u Bosni i Hercegovini tokom COVID-19.
Drugi dio publikacije donosi analizu rodno odgovornog pristupa temeljenog na pravima kao smjernice u dijalogu i izradi politika te donošenju odluka. Struktura ovog odjeljka prati pet stubova Socioekonomskog okvira Ujedinjenih nacija za odgovor na COVID-19 pandemiju i oporavak: Prvi stub – Zdravlje; Drugi stub – Zaštita ljudi; Treći stub – Ekonomski odgovor i oporavak; Četvrti stub – Makroekonomski odgovor i multilateralna saradnja i Peti stub – Socijalna kohezija i otpornost zajednice. Drugi dio izvještaja oslanja se na analizu nalaza ankete domaćinstava u poređenju s preduzetim mjerama u socijalnom aspektu te zaključcima polustrukturiranih intervjua sa ključnim domaćim i međunarodnim institucijama na čelu odgovora na COVID-19.
Dalje je informisan kritičkim osvrtom na najnovije dokumente o politikama Ujedinjenih nacija i pregledom dobre prakse iz cijelog svijeta, kao i drugim referentnim instrumentima pripremljenim kako bi se donositelji politika i praktičari fokusirali na odgovor usmjeren na ljude u kontekstu COVID-19.