Zajedničkim zalaganjem za sigurniji Gradačac
Gradačac je jedna od 91 lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini, u kojima je procjenjeno da imaju značajne rizike od katastrofa u slučaju poplava i klizišta.
Grad Gradačac zna da održivi razvoj zajednice nije moguć, sve dok se ne razvije sigurno okruženje za život stanovnika unapređenjem rada lokalnih službi u oblasti civilne zaštite, zdravstva, obrazovanja i poljoprivrede, a s ciljem smanjenja rizika od katastofa (DRR). Naselje Aličkovići u mjesnoj zajednici Mionica u Gradačcu je na korak ka dugoročnom rješavanju problema klizišta s kojim se ova zajednica bori već deceniju. Mještanka naselja Enesa Aličković se prisjeća da se klizište aktiviralo 2014. godine kada je kuća njene porodice bila među najugroženijima u naselju.
“Aktivno klizište je bilo udaljeno tek pet metara od naše kuće. Tada smo uspjeli uz pomoć Civilne zaštite Gradačca privremeno sanirati klizište, ali smo i dalje bili ugroženi”, rekla je Aličković.
Kišni dani su donosili nove probleme za mještane Aličkovića. Klizište bi se iznova aktiviralo prijeteći urušavanju njihovih kuća i prilaznih puteva. Porodična kuća Enese Aličković je u proteklim godinama privremeno sanirana više puta, ali obližnje klizište je i dalje predstavljalo prijetnju.
“Tek kada je uslijedila sanacija kroz ovaj projekat dobili smo trajno rješenje i uspjeli smo sačuvati krov nad glavom na čemu smo jako zahvalni. Na sreću naša kuća je sada zaštićena jer su na okolnom zemljištu urađene drenaže, postavljen je suhi bunar i nasut je kamen koji će spriječiti širenje klizišta”, kazala je Aličković.
Kuće, putevi i voćnjaci koji su bili izloženi klizištu u naselju Aličkovići trajno su zaštičeni sanacijom čime će Grad Gradačac umanjiti stalna ulaganja u privremene sanacije klizišta koje su rađene u proteklim godinama.
Sanacija klizišta u MZ Mionica samo je samo jedan od niza aktivnosti koje su urađene u Gradačcu realizacijom aktivnosti Zajedničkog programa, a putem rada Lokalne DRR platforme sastavljene od stručnjaka iz raznih oblasti - civilna zaštita, zdravstvo, obrazovanje i poljoprivreda. Oni su kroz putem redovnih radnih sastanaka te učešćem na brojnim edukacijama i radionicama u sklopu DRR programa iznalazili najbolja rješenja za unapređenje zaštite i sigurnosti građana.
Članica Lokalne DRR platforme u oblasti obrazovanja Ervada Sinanović, inače direktorica Osnovne škole ”Musa Ćazim Ćatić”, kaže da je DRR Program proširio svijest nastavnog osoblja u Gradačcu o njihovoj ulozi u prevenciji katastrofa. Iz ove lokalne zajendice, u projekat su bile uključene četiri osnovne škole koje su završile procjenu rizika i ugroženosti, te razvili planove pripravnosti i djelovanja u slučaju vanrednih okolnosti.
“Održano je ukupno osam radionica u kojima su bili uključeni nastavnici i učenici, a posebno bih izdvojila vježbu evakuacije u kojoj su im se pridružili i predstavnici Civilne zaštite, policije i Službe hitne pomoći Doma zdravlja Gradačac”, rekla je Sinanović.
Škole u Gradačcu su dobile i značajna sredstva kojim su finansirale sanaciju školskih objekata, postavljanje pristupnih rampi za invalide, te nabavku CO2 aparata za gašenje požara i razvojnih kutija sa automatskim strujnim osiguračima.
Sinanović dodaje da je u sklopu DRR programa proveden i Pilot projekat analize i procjene rizika sigurnosti i općeg stanja školskih objekata putem takozvane VISUS metodologije koja se odnosi na vizuelnu analizu za definisanje unapređenja sigurnosnih strategija.
“Ova metodologija omogućava evaluaciju školskih objekata procjenom višestrukih opasnosti korištenjem posebne aplikacije koju su razvili na Univerzitetu u Udinama u Italiji, a ovu aktivnost u Gradačcu su provodili profesori i studenti sa Arhitektonskog fakulteta Sarajevo i Arhitektonsko-građevinskog fakulteta u Banja Luci”, pojasnila je Sinanović.
Značajno je unaprijeđena i sigurnost najugroženijih stanovnika, kroz niz treninga i obuka koje su prošli uposlenici Centra za socijalni rad Gradačac, kako bi bili spremni primjenom novih vještina zaštite i spašavanja stanovnika adekvatno reagovati i time prevenirati katasrofe.
Centar je izradio i procjenu rizika i ugroženosti ranjivih kategorija stanovništva na osnovu koje su izrađene strategije zaštite i operativne procedure za rad i zaštitu u kriznim situacijama. U sklopu DRR Programa Centar je dobio i sredstva kojim je nabavio pakete opreme za rad u kriznim situacijama, računare za digitalizaciju arhive, te po prvi put izradio internet stranicu Centra.
“Pored svih obaveza i nedaća koje nosi složenost poslova i usluga kojima se bavi Centar za socijalni rad, njegovi uposlenici su aktivno učestvovali u brojnim radionicama, edukacijama i seminarima kako za krizno vrijeme tokom pandemije Covid-19, tako i poslije. Jako smo ponosni na ono što su radili”, istakla je Sinanović.
Ona na kraju ističe da su svi građani i građanke u Gradačcu koji su na bilo koji način sudjelovali u programu DRR dali svoj doprinos kako bi stvorili sigurnije okruženje i bolje uslove za život u njihovoj lokalnoj zajednici.
Općina Gradačac je jedna od deset partnerskih lokalnih zajednica Zajedničkog programa Vlade Švicarske i Ujedinjenih nacija „Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u BiH“. Osnovni cilj Programa je podržati jedinice lokalne samopuprave u BiH u unapređenju njihovih institucionalnih kapaciteta za smanjenje rizika od katastrofa, okvira, javnih usluga i partnerstva. Program podržava građane, posebno najranjivije kategorije, i lokalne zajednice u BiH koje imaju visok rizik kako bi se pripremili i prilagodili rizicima od katastrofa, kao i osigurali da je stanovništvo u područjima izloženim rizicima manje ranjivo na socijalne i ekonomske posljedice katastrofa i klimatskih promjena.
Zajednički program provode agencije UN-a u BiH - Razvojni program Ujedinjenih naroda – UNDP, Dječiji fond Ujedinjenih naroda – UNICEF, Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu – UNESCO, Populacijski fond Ujedinjenih naroda – UNFPA i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda - UNFAO, u partnerstvu s domaćim institucijama vlasti.