Biljana Marić: U moru poslovnih uspjeha, ponekad je dovoljna jedna čaša domaćeg mlijeka za sreću
Biljana i njen suprug Aleksandar Marić u selu Donji Malovan posjeduju mali pogon od nekoliko krava, od kojih proizvode mlijeko za čuveni livanjski sir.
Aleksandar kaže da njegova supruga ima glavnu riječ kada je u pitanju proizvodnja sira, i da posjetitelji i posjetiteljice iz svih krajeva svijeta dolaze kako bi kupili čuveni sir.
“Suprug i ja zajedno učestvujemo u proizvodnji, a ponekad nam pomažu i sinovi kada dođu iz Banjaluke. Ovaj kraj je uvijek bio poznat po proizvodnji sira. Široki pašnjaci sa kvalitetnom hranom za stoku i čist zrak omogućavaju uzgoj kvalitetnog mlijeka. Mi trenutno proizvodimo čuveni žuti sir trapist od kravljeg mlijeka, po recepturi koji je u porodici već generacijama”, objašnjava Biljana.
Sama proizvodnja sira zahtijeva konstantnu pažnju i posvećenost tokom procesa, a za dobijanje sira je potrebno 24 sata, nakon čega se suši mjesec do dva mjeseca, u ovisnosti o veličine kalupa u kojem se proizvodi. Iako im sinovi pomažu u proizvodnji kada dođu u posjetu, oni su svoju budućnost odlučili nastaviti u gradu i vjerovatno neće naslijediti porodičnu tradiciju, ali rado pomažu roditeljima tokom slobodnih dana. A kako navode Biljana i Aleksandar, djeca im barem imaju priliku jesti domaću kvalitetnu hranu, koja se, u vremenu velikih tržišta i prodajnih lanaca, polako vraća u svakodnevnu upotrebu.
“Drago mi je što ljudi imaju svijest o tome koliko je važno jesti kvalitetnu i organski proizvedenu hranu. Nama ovdje svraća veliki broj putnika, pogotovo stranaca, koji će uvijek pored linijske proizvodnje izabrati nekog domaćeg uzgajivača, jer na licu mjesta vide u kakvim uslovima se uzgaja stoka, što garantuje sam kvalitet proizvoda koji dobijamo”, dodaje Biljana.
Jedan od ključnih ciljeva projekta „Žene pokretačice razvoja u poljoprivredi i ruralnim sredinama“ je osigurati da žene agripoduzetnice u BiH budu vidljive, uključene i prepoznate kao ključni akteri u razvoju ruralnih područja. Kako bi se osigurala relevantnost i efektivnost projektnih aktivnosti, sprovedena su konsultativna istraživanja u koja su agripoduzetnice bile direktno uključene kroz različite faze, uključujući i Biljanu Marić.
Agripoduzetnice su bile pozvane da učestvuju u seriji konsultativnih radionica organizovanih širom BiH, gdje su imale priliku da podijele svoja iskustva, izazove i preporuke u vezi sa pokretanjem i vođenjem svojih agrobiznisa. Organizirane su i fokus grupe koje su omogućile razgovore sa ženama iz različitih ruralnih zajednica, kako bi se obuhvatila raznovrsnost njihovih perspektiva i potreba. Rezultati ovih radionica direktno su oblikovali strateške pravce projekta „Žene pokretačice razvoja u poljoprivredi i ruralnim sredinama“, osiguravajući da aktivnosti budu usklađene sa stvarnim potrebama i prioritetima žena.
Želja porodice Marić je da dodatno prošire stado, ali sa naglaskom da žele ostati pri organskom uzgoju mlijeka, bez ambicije da njihovi proizvodi pređu u industrijsku masovnu proizvodnju. U moru poslovnih uspjeha, ponekad je dovoljna samo jedna čaša domaćeg mlijeka za sreću, koja je vidljiva odmah po dolasku na njihovu malu farmu na kraju sela.
Posjeta porodici Marić je održana u sklopu projekta “Žene pokretačice razvoja u poljoprivredi i ruralnim sredinama”, s ciljem prepoznavanja agripreduzetnica kao ključnih aktera u razvoju bh. ruralnih područja. Projekt finansira Švedska, a zajednički provode UN Women i FAO.