Pregledna studija o potrebama predavača za provođenje nastave na daljinu u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini tokom COVID-19 pandemije
Studija je izvedena kako bi se saznalo više o utjecaju pandemije COVID-19 na proces visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini sa fokusom na iskustvima predavača, izazovima sa kojima se oni susreću i potrebama koje imaju i koje bi trebale biti zadovoljene kako bi nastava bila kvalitetnija. Ovo je prvo veliko sistematsko istraživanje u BiH koje je posvećeno detaljnijoj analizi ostvarenih obuka i identifikaciji različitih suštinskih aspekata nastave od kojih se neki u praksi zanemaruju (npr. metodičko-pedagoški aspekti podučavanja, uobziravanje izazova sa kojima se suočavaju studenti, etička i sigurnosna pitanja). Analiza je prvenstveno zasnovana na anketnim podacima dobijenim od predavača, ali je dopunjena i pregledom sekundarnih izvora, polustrukturisanim intervjuima sa relevantnim osobama, te anketama sa predstavnicima VŠU i studentima. Ustanovljeno je da postoji niz snaga, ali i slabosti i prilika za poboljšanje nastave na daljinu na VŠU u BiH, za šta su ponuđene konkretne preporuke.
Studija je urađena u okviru UN plana za pomoć socio-ekonomskom oporavku Bosni i Hercegovini (BiH), unutar kojeg su Dječiji fond Ujedinjenih nacija (UNICEF), Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), Međunarodna organizacija rada (ILO) i UN volonteri (UN Volunteers) razvili projekt „Osmislimo obrazovanje ponovo! Kreiranje kvalitetnijeg obrazovanja za djecu tokom i nakon COVID-19 krize, s fokusom na najugroženije“