Dražena Romić: Fizioterapeutkinja koja je uspješno preuzela biznis proizvodnje mlijeka
U regiji Kupresa u malom mjestu Osile, farma “Perkan” postoji već tri generacije i danas je poznata po proizvodnji vrhunskog mlijeka za sireve.
Porodični posao pripada porodici Romić, a Dražena je udajom za Igora Romića odlučila da gradski život zamijeni farmom, te vrlo brzo osvojila simpatije i povjerenje porodice, koja joj je u potpunosti povjerila posao. Iako je po struci fizioterapeutkinja, itekako se dobro snašla u svojoj novoj ulozi.
“Nije bilo lako u početku, ali kada uložite maksimum svoje energije u nešto i kada vidite poslovne rezultate, onda vam je to motiv da idete dalje. U našoj porodici vlada harmonija koja se reflektuje i kroz posao. Svi radimo i dajemo maksimum i to je ključ uspješnog poslovanja”, istakla je Dražena.
Prekrasna zelena prostranstva regije Kupresa danas su gotovo pusta, nažalost, zbog sve masovnijeg odlaska mladih u potrazi za boljom perspektivom u velikim gradovima. Ali, ponekad je odlazak u suprotnom smjeru možda ispravan put. Dražena i njena porodica su odlučili da svoj mir pronađu u toplini seoskog doma, posvećeni porodičnom poslu koji im pruža i više nego dovoljnu egzistenciju.
Jedan od ključnih ciljeva projekta „Žene pokretačice razvoja u poljoprivredi i ruralnim sredinama“ je osigurati da žene agripoduzetnice u BiH budu vidljive, uključene i prepoznate kao ključni akteri u razvoju ruralnih područja. Kako bi se osigurala relevantnost i efektivnost projektnih aktivnosti, sprovedena su konsultativna istraživanja u koja su agripoduzetnice bile direktno uključene kroz različite faze, uključujući i Draženu Romić.
Agripoduzetnice su bile pozvane da učestvuju u seriji konsultativnih radionica organizovanih širom BiH, gdje su imale priliku da podijele svoja iskustva, izazove i preporuke u vezi sa pokretanjem i vođenjem svojih agrobiznisa. Organizirane su i fokus grupe koje su omogućile razgovore sa ženama iz različitih ruralnih zajednica, kako bi se obuhvatila raznovrsnost njihovih perspektiva i potreba. Rezultati ovih radionica direktno su oblikovali strateške pravce projekta „Žene pokretačice razvoja u poljoprivredi i ruralnim sredinama“, osiguravajući da aktivnosti budu usklađene sa stvarnim potrebama i prioritetima žena.
“Ja sam djevojka iz grada, ali sam odlučila da svoj mir sa porodicom pronađem ovdje. Iako mnogi odlaze sa sela u gradove ili čak druge države, mi smo pronašli formulu sreće porodičnog i poslovnog recepta u jednom – u ovom prekrasnom zavičaju. U ovom poslu mi se pružila šansa da napredujem, što nije bilo moguće u struci i smatram da sam donijela pravu odluku da svoj život dalje nastavim ovdje”, dodaje Dražena.
Iako farma “Perkan” posluje već tri generacije, svoje najbolje poslovne rezultate bilježi nakon što je Dražena preuzela vodstvo firme i podigla proizvodnju. Danas na farmi posjeduju grla, od kojih proizvode mlijeko za čuvene sireve po kojima je ovaj kraj poznat. Na svojoj farmi su obezbijedili sve uslove da posjeduju broj grla, što pokazuje i sam kvalitet mlijeka koje dobijaju od njih. Jedino šta im manjka su čobani, obzirom da je potrebno stoku izvoditi svakodnevno na ispašu. Pronaći čobana je trenutno jedan od vodećih problema ove grane poljoprivrede u Bosni i Hercegovini, iako nude jako dobra mjesečna primanja za ovaj posao. Njihovi proizvode je moguće pronaći na policama pojedinih prodajnih lanaca u našoj zemlji, mada trenutno najviše izvoze za susjednu Hrvatsku.
Posjeta farmi “Perkan” je održana u sklopu projekta “Žene pokretačice razvoja u poljoprivredi i ruralnim sredinama”, s ciljem prepoznavanja agripreduzetnica kao ključnih aktera u razvoju bh. ruralnih područja. Projekt finansira Švedska, a zajednički provode UN Women i FAO.