IT GIRLS I RAZLIČITOST
“Radimo zajedno bez obzira na razlike – mene zanima robotika, moju drugaricu software”
Među 40 učesnica Prvog IT Girls ljetnog kampa održanog u Sarajevu kojim UNICEF podržava razvoj digitalnih vještina djevojčica i djevojaka u BiH, bila je i Anđela Laketa, studentica Elektrotehničkog fakulteta u Banja Luci. Anđeli ovo nije prvi put da sudjeluje u nekoj aktivnosti UNICEF-a, i prisjetila se radionice jednominutnih filmova održane 2014. godine u okviru projekta „Shvatite nas ozbiljno - govorimo o mogućnostima":
“Prije devet godina učestvovala sam na radionici za jednominutne filmove, imala sam 10 godina i išla u četvrti razred osnovne škole. Učiteljica mi je preporučila da se prijavim i probam, i da će mi se svidjeti, i stvarno je bilo divno, baš imam lijepo iskustvo od tada”, kaže Anđela.
“Sada sam ponovo tu sa IT Girls u jednom projektu UNICEF-a, ovaj put zbog profesorice iz srednje škole koja mi je poslala formular za prijavu i predložila da probam, i opet je odlično. Kad god sam došla u kontakt s nečim što je UNICEF radio bilo je baš korisno iskustvo. Jednominutni filmovi koje smo snimali na radionici govorili su o dječijim pravima, radili smo zajedno s djecom iz Zavoda “Dr. Miroslav Zotović”, i ja sam radila s jednim dječakom, pričali smo i družili se, i poslije sam s dosta njih ostala u kontaktu”, prisjeća se Anđela nastanka filma u kojem je prikazala rad likovne radionice.
Prvi ljetni IT Girls kamp UNICEF je implementirao uz podršku DP World, a u partnerstvu sa Elektrotehničkim fakultetom u Sarajevu i naučno-umjetničkim udruženjem Laboratorium iz Tuzle.
Filmovi , koje su u cjelosti proizvodila djeca sa i bez teškoća u razvoju, imali su za cilj da promovišu dječija prava i socijalnu inkluziju sa naročitim fokusom na mogućnosti i prava djece sa poteškoćama u razvoju.
“Tada smo radili s pravima djece, sad radimo s pravima žena, i sve je nekako povezano. Nastavila sam da pratim stvari kojima se UNICEF bavi, samo do sada nisam ponovo direktno učestvovala u njima. Toplo se osjećam kada vidim šta se radi u svijetu, kada pročitam šta mladi ljudi rade jedni za druge”.
"Na IT Girls kampu je odlično, i sve mi baš obećavajuće izgleda. Svi učestvujemo podjednako, bez obzira na naše razlike i drugačija očekivanja, i podržavamo se međusobno u učenju. Mene na primjer zanima robotika, moju drugaricu zanima sowtware, što je različito jedno od drugog. Ali - ja sam tu ako čujem nešto vezano za software, ona je tu ako čuje nešto vezano za robotiku, tako da se baš držimo zajedno”
Upisala je Elektrotehnički fakultet u Banja Luci, elektroniku i telekomunikacije, a za dalje planira odabrati elektroniku: “Trenutno se fokusiram na studije, manje na traženje firmi i stipendija, želim da steknjem znanje koje mogu i neka lijepa iskustva kroz taj period, a onda ćemo poslije vidjeti”. Kaže kako smatra da se u njenoj generaciji na fakultetu manje osjeti jaz između polova nego što je to bilo ranije, ali da je svjesna realnih problema na koje može naići u budućnosti: “Kasnije, kad počnemo raditi možemo sresti sa problemom nejednakih plata, ali vjerujem da će dok mi dođemo do toga biti malo drugačije. Kad ovako gledam nas 40 ovdje, mislim da ćemo mi da se izborimo za to.”
Za djevojke koje žele da se bave IT sektorom ima samo jednu poruku:
“Nikako ne odustajte!”
Projekat „Shvatite nas ozbiljno - govorimo o mogućnostima" realiziran je s NVO Genesis Project i Fondacija za kreativni razvoj u partnerstvu sa UNICEF-om, USAID-a i Delegacijom Evropske komisije u BiH u okviru programa „Jačanje sistema socijalne zaštite i inkluzije djece u BiH"( SPIS) realiziranog na svim nivoima vlasti, te u 32 opštine širom BiH.
Prvi ljetni IT Girls kamp UNICEF je implementirao uz podršku DP World, a u partnerstvu sa Elektrotehničkim fakultetom u Sarajevu i naučno-umjetničkim udruženjem Laboratorium iz Tuzle.