VISUS metodologija za sveobuhvatnu sigurnost u školama i smanjenje rizika od katastrofa u Bosni i Hercegovini
UNESCO metodologija se sprovodi kroz zajednički program za smanjenje rizika od katastrofa u BiH.
U okviru Zajedničkog programa Vlade Švicarske i Ujedinjenih nacija „Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u Bosni i Hercegovini“ i modela "Sveobuhvatne sigurnosti u školama“, UNESCO, preko Ureda u Sarajevu Regionalnog biroa za nauku i kulturu u Evropi, promovira i omogućava primjenu „vizuelnog pregleda za definiranje strategija za unapređenje sigurnosti“ (VISUS). Projekat opisuje metodologiju za procjenu sigurnosti škola od višestrukih opasnosti, temeljno usmjerenu na unapređenje institucionalnih kapaciteta, okvira, javnih usluga i partnerstava na nivou lokalne uprave u Bosni i Hercegovini. Slijedeći okvir ciljeva održivog razvoja, namjera VISUS metodologije je učiniti stanovništvo u područjima izloženim riziku manje socijalno i ekonomski ranjivim na efekte katastrofa i klimatskih promjena.
Visoka ranjivost stanovništva na prirodne opasnosti ima štetan utjecaj na socioekonomski razvoj Bosne i Hercegovine, koji je sâm dodatno onemogućen institucionalnim i vladinim nedostatkom tehničkih, organizacijskih i financijskih kapaciteta u zemlji. Ova se ranjivost proteže na različite dijelove lokalne zajednice, a posebno na škole. Cilj VISUS metodologije je odgovoriti na ovu rastuću zabrinutost jačanjem lokalnih koordinacijskih mehanizama za smanjenje rizika od katastrofa (DRR) i potvrđivanjem procesa strateškog planiranja prevencije rizika kroz ekonomične i vremenski efikasne procjene obrazovnih ustanova.
Očekuje se da će se provedbom ovog projekta spriječiti negativni efekti katastrofa i klimatskih promjena na obrazovne ustanove. Osim toga, u skladu s ciljevima održivog razvoja 4 i 11, koji se odnose na kvalitetno obrazovanje i održive gradove i zajednice, projekat će unaprijediti sveobuhvatno upravljanje rizikom od katastrofa i kvalitetu poboljšanja života u rizičnim lokalnim zajednicama u BiH, što će se materijalizirati kao smanjenje socioekonomskih ranjivosti građana i institucija.
VISUS je metodologija utemeljena na prioritetima za provođenje vizualnih pregleda za definiranje strategija unapređenja sigurnosti, definirana od strane istraživača SPRINT-Laba i usvojena od strane UNESCO-a za procjene sigurnosti u obrazovnim ustanovama širom svijeta. U praksi to uključuje identificiranje i odabir najkritičnijih lokaliteta koja će se prvo procijeniti. Metodologija pruža subjektima odlučivanja alate i informacije koje su im potrebne za donošenje naučno potkrijepljenih odluka o tome gdje će se i kako primijeniti raspoloživi resursi za unapređenje sigurnosti u školama. Metodologija naglašava proces za provođenje ovih procedura, dok istovremeno osigurava ekonomičnost i vremensku efikasnost.
Nakon uspješnih pilot testova provedenih u 7 zemalja (Italija, El Salvador, NDR Laos, Indonezija, Peru, Haiti i Mozambik), metodologija se primjenjuje u procjenama sigurnosti u Bosni i Hercegovini, u bliskoj saradnji s univerzitetima u Sarajevu i Banja Luci. Primjena VISUS metodologije omogućit će identifikaciju potrebne nadogradnje mjera sigurnosti iz perspektive višestrukih opasnosti u 40 škola u 10 projektnih zajednica širom zemlje. Ovim procjenama će se u velikoj mjeri unaprijediti obrazovne ustanove, ali konkretnije, one će biti korisne za učenike, nastavnike i drugo školsko osoblje uspostavljanjem sigurnijeg okruženja za rad i učenje.
„Provedbom VISUS-a, UNESCO procjenjuje sigurnosne uvjete u školama vezane za moguće opasnosti: zemljotres, poplave, vjetar, požar, te svakodnevnom upotrebom ove metodologije omogućavamo tehničku trijažu utemeljenu na vizuelnom pregledu, čiji se rezultati mogu direktno koristiti za definiranje sveobuhvatnih strategija unapređenja sigurnosti školskih objekata.“
Petra Malisan, istraživačica na UNESCO Katedri za međusektorsku sigurnost za smanjenje rizika od katastrofa i otpornost
VISUS metodologija je razvijena kroz saradnju VISUS istraživača i domaćih stručnjaka, poput univerzitetskih profesora, tehničkog osoblja i predstavnika UNESCO-a. Uključeni profesori, koji djeluju kao koordinatori VISUS tima u BiH, obučeni su od strane istraživača SPRINT-Laba za provođenje evaluacije u školama i prikupljanje podataka za rezultate metodologije. Glavni ciljevi VISUS metodologije su pomoći donositeljima odluka (npr. obrazovnim vlastima) da odrede koje škole zahtijevaju prioritetnu intervenciju, koja je vrsta intervencije potrebna, trošak potrebne intervencije i koje su nadogradnje najizvedivije na temelju dostupnih resursa. Naime, u skladu sa ciljem održivog razvoja 4, glavni korisnici VISUS metodologije uključivat će učenike i nastavnike, jer projekat ima za cilj poboljšati sigurnost i pristupačnost školskih objekata. U osnovi, VISUS metodologija će predložiti poboljšanja koja će promovirati pogodno okruženje za učenje i rast.
„Mi u UNESCO-u, dajemo prioritet jačanju i pružanju podrške obrazovnim institucijama kroz angažiranje i osnaživanje obrazovnih partnera. Iz tog razloga, UNESCO blisko sarađuje s lokalnim akterima, stručnjacima i relevantnim tijelima kako bi poduzeo procjene za potrebnu i dovoljnu spremnosti za smanjenje rizika od katastrofa.”
Siniša Šešum, šef Ureda u Sarajevu, Regionalni biro UNESCO-a
„Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u Bosni i Hercegovini“ je zajednička inicijativa koju podržavaju i financiraju Vlada Švicarske i Ujedinjene nacije. Projekat zajednički provode agencije UN-a: UNDP, UNICEF, UNESCO, UNFPA i FAO, u saradnji s vlastima u Bosni i Hercegovini.