Digitalno učenje - pogled u budućnost
Uspostavljanje i jačanje Sistema za upravljanje informacijama u obrazovanju kroz "Osmislimo obrazovanje ponovo!" program
Jedna od brojnih aktivnosti u okviru zajedničkog UN-ovog projekta, Osmislimo obrazovanje ponovo!, kojeg provode UNICEF, UNESCO, ILO i UNV u tri administrativne jedinice u Bosni i Hercegovini (Republika Srpska entitet, Unsko-sanski kanton, Zapadnohercegovački kanton), se odnosi na poboljšanje digitalnog učenja uspostavljanjem i jačanjem Sistema za upravljanje informacijama (Information Management Systems – IMS) u području obrazovanja. Općeniti cilj ovakve aktivnosti je potpora u digitalizaciji obrazovnih procesa kroz kvalitetno upravljanje podacima što u konačnici pomaže izgradnji otpornih i jakih sistava, spremnih za brze odgovore na hitne situacije. To se posebno odnosi na potrebe najranjivijih skupina učenika. Ovakvi sistami imaju za cilj učinkovitije komunikacijske kanale između svih sudionika u obrazovanju, što uključuje roditelje i skrbnike, školsku upravu i relevantne obrazovne vlasti.
Upravo je integracija jednog ovakvog Sistema za upravljanje informacijama u toku u Unsko-sanskom kantonu. 2.9.2021. godine Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta u Bihaću je organiziralo svečano potpisivanje ugovora o uspostavi sistema u sektoru obrazovanja. Ova aktivnost je financirana kroz projekt Osmislimo obrazovanje ponovno, a na izradi i implementaciji sistema je angažirana Breakpoint kompanija sa sjedištem u Mostaru. Funkcije ovog sistema nisu striktno usmjerene na upravljanje informacijama, nego i na poboljšanje procesa učenja na daljinu u osnovnom i srednjem obrazovanju. U suradnji s UNESCO-om i Microsoft-om, spomenuti sistem je poboljšan dodavanjem Office 365 paketa kao i Teams platforme.
Kad je riječ o druge dvije partnerske administrativne jedinice, u Republici Srpskoj već se nalazi uspostavljeni i centralizirani Sistem za upravljanje informacijama u obrazovanju, dok je Županija Zapadnohercegovačka u 'pilot' fazi provedbe sistema za upravljanje informacijama u obrazovanju, koji je razvijen u koordinaciji s IT Centrom Sveučilišta u Mostaru (SUMIT).
Laboratorij za E-nastavu u digitalnom tehničkom i strukovnom obrazovanju i osposobljavanju
U kontekstu programa Osmislimo obrazovanje ponovno, Međunarodni centar za obuku Međunarodne organizacije rada (ITCILO) organizirao je online kurs pod nazivom 'Laboratorij za E-nastavu u digitalnom tehničkom i strukovnom obrazovanju i osposobljavanju', namijenjen stručnjacima u strukovnom obrazovanju, praktičarima, sudionicima u upravnim strukturama u obrazovanju te nastavnicima iz navedene tri administrativne jedinice.
Svrha ovakvog kursa je u jačanju kapaciteta stručnjaka i praktičara u strukovnom obrazovanju u transformiranju dostupnih materijala kako bi se prilagodili online učenju. Nadalje, Laboratorij za E-nastavu kurs je koji posebno u fokus stavlja rješenja za multimedijsko, digitalno i interaktivno učenje. Ukupno vrijeme trajanja kursa je šest sedmica, a provodi se kroz online platformu za učenje ITCILO-a. Sudionici se upoznaju sa osnovama i savjetima za brže i učinkovitije prebacivanje nastavnih modula iz fizičkog formata u online format, a kroz praktične zadatke i sami dobivaju priliku testirati svoje vještine.
Kroz ovaj kurs sudionike kroz pojedine module vodi i podučava SmartLab, kompanija koja djeluje kao centar za učenje na daljinu, sa sjedištem u Sarajevu. Stručnjaci iz SmartLab-a održali su uvodne sastanke u oktobru/listopadu u gradovima sve tri administrativne jedinice, Banja Luci, Širokom Brijegu i Bihaću. Sudionici su dobili priliku uživo razgovarati i postavljati pitanja o nadolazećem kursu i aktivnostima. Trenutno su sudionici u fazi finalizacije obuka i uključeni su u završne aktivnosti.
Medijska i informacijska pismenost i Digitalne vještine za učitelje i nastavnike u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj, Unsko-sanskom kantonu i Zapadnohercegovačkom kantonu
Dvije aktivnosti, također u sklopu projekta 'Osmislimo obrazovanje ponovno!', inicirane su u saradnji s Antena uredom Regionalnog ureda za nauku i kulturu u Europi UNESCO-a.
Medijska i informacijska pismenost i Digitalne vještine za učitelje i nastavnike u osnovnim i srednjim školama [i] u Republici Srpskoj radionica je koja je inicijalno započela u svibnju/maju 2021. godine kao trening u trajanju od jednog tjedna, sa svrhom jačanja kompetencija i vještina medijske i informatičke pismenosti učitelja i nastavnika. Takve kompetencije su upravo preduvjet za kvalitetnu ispostavu e-učenja i kombiniranog učenja. Cilj serije ovakvih radionica je jačanje kapaciteta u prosjeku 1800 učitelja i nastavnika osnovnih i srednjih škola iz navedene tri administrativne jedinice.
Do samog završetka MIL treninga, u sklopu kojeg kao predavači sudjeluju stručnjaci iz UNESCO-a i komunikacijski stručnjaci Univerziteta iz Banja Luke, očekuje se da sudionici imaju prvenstveno usvojena znanja o razlici između medijske i informacijske pismenosti, i različitim područjima unutar dva koncepta. Sudionici će također biti obučeni o tehnikama predstavljanja koncepta medijske i informacijske pismenosti učenicima. Pokrivene su teme poput sigurnosti djece i mladih na internetu, načini na koje online prostor i tehnologije utječu na njihovu svakodnevicu i mentalno zdravlje te ostale trenutne i uvijek zanimljive teme.
U okviru Globalne koalicije za obrazovanje UNESCO-a, Microsoft podržava projekt Osmislimo obrazovanje ponovno pružanjem stručne podrške u vidu obuka za nastavnike i profesionalce u tri administrativne jedinice u obrazovanju o načinima korištenja Microsoft-ovih alata koji se koriste za e-učenje i kombinirano učenje.
Ova aktivnost također je pokrenuta u maju/svibnju 2021. godine, a u njoj je sudjelovalo 90 učitelja i nastavnika osnovnih i srednjih škola u Zapadnohercegovačkom kantonu. Skupine od 15 – 20 učitelja sudjelovale su u trening sesijama o korištenju Microsoft 365 alata i aplikacija (Teams, SharePoint, Forms) u svakodnevnom e-učenju i kombiniranom učenju. Na ovaj način učitelji i nastavnici na brz i efektivan način stvaraju praktična rješenja u zahtjevnom okruženju učenja na daljinu. Korištenjem ovih alata učitelji i nastavnici podižu razinu interakcije s učenicima kreiranjem virtualnih učionica, online kvizova i testova kao i ostalog zanimljivog i zabavnog sadržaja.
,,Cilj projekta Osmislimo obrazovanje ponovno! Je ublažavanje utjecaja COVID – 19 pandemije, jačanje kapaciteta obrazovnih vlasti i učitelja u pružanju kvalitetnog i inkluzivnog učenja na daljinu te kombiniranog učenja usmjereno je na značajnu podršku i doprinos najranjivijoj, ali i najvažnijoj društvenoj oblasti – oblasti obrazovanja.''
[i] https://en.unesco.org/news/capacity-building-trainings-primary-and-seco…
[i] https://en.unesco.org/news/capacity-building-trainings-primary-and-seco…
[i] https://en.unesco.org/news/reimagining-education-marginalized-girls-and…