Mir i obrazovanje kroz igru: Novi edukativni alat koji su osmislili mladi iz BiH
23 april 2025
Nastala u sklopu inicijative koju podržava PBF, edukativna društvena igra koju su osmislili mladi iz BiH promoviše mir, dijalog i inkluziju u školama.
Povodom Svjetskog dana kreativnosti i inovacija (21. april), Populacijski fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) u Bosni i Hercegovini predstavio je edukativnu društvenu igru za izgradnju mira koju su osmislili mladi inovatori iz BiH, u okviru regionalne inicijative „Mladi za inkluziju, jednakost i povjerenje“, koja se provodi uz podršku Fonda generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za izgradnju mira (PBF).
Događaj, održan u zgradi UN-a u Sarajevu, okupio je ključne aktere iz sektora obrazovanja i predstavnike 15 lokalnih zajednica iz cijele zemlje. U fokusu je bilo predstavljanje društvene igre "Odiseja mira", koja je razvijena kroz UNFPA-ov Obrazovni laboratorij (EduLab) za učenje kroz igru.
Kombinujući principe izgradnje mira, ciljeve održivog razvoja (SDG) i elemente lokalne baštine, ova igra nudi dinamičnu alternativu tradicionalnim metodama učenja – praktičan alat koji podstiče kritičko razmišljanje, empatiju i saradnju među mladima.
„Nevjerovatno je vidjeti kako su se naše ideje pretvorile u nešto stvarno, što može povezati mlade ljude,“ rekao je Lukas Nikolić (19) iz Tuzle. „Ovaj projekat mi je pokazao da se mir može učiti – i igrati.“
Tokom događaja, direktori i nastavnici iz različitih škola simbolično su potpisali izjavu kojom potvrđuju spremnost da igru integrišu u školski kurikulum, te su besplatni primjerci igre podijeljeni na događaju školama za nastavu.
Događaj je zaključen interaktivnom sesijom „Igrajmo za mir“, u kojoj su učenici, nastavnici i gosti učestvovali u prijateljskom takmičenju, pokazujući kako kreativnost i obrazovanje mogu biti snažni alati za dijalog i društvenu koheziju.
„Ova igra je više od kreativnog alata – ona je platforma za povezivanje, empatiju i djelovanje,“ poručila je Justine Coulson, predstavnica UNFPA u BiH. „Odražava moć mladih da predvode promjene i inspirišu inkluzivne zajednice.“
Više od 80 učesnika prisustvovalo je događaju, uključujući predstavnike Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, organizacija civilnog društva i mladih iz Sarajeva, Istočnog Sarajeva, Banje Luke, Bijeljine, Bosanskog Petrovca, Brčkog, Tuzle, Zenice, Viteza, Teslića, Mostara, Stoca, Trebinja, Foče i Goražda.
Ova inicijativa dio je projekta „Mladi za inkluziju, jednakost i povjerenje / Zbližavanje“, koji finansira PBF, a sufinansira Ambasada Italije u BiH. Projekat osnažuje mlade da se suprotstave podjelama, grade povjerenje i doprinose zajedničkoj budućnosti kroz kreativnost i angažman u zajednici.