UN-ova agencija za izbjeglice (UNHCR) i Nogometni savez BiH (NS/FSBiH), u okviru zajedničkih aktivnosti koje podržava UEFA, 20.9. i 21.9. 2024.g. organizirali su u Međugorju dvodnevnu radionicu u sklopu projekta „Socijalna integracija kroz fudbal: Football3 kao metoda društvene promjene“, u cilju promicanja međusobnog poštovanja, tolerancije i inkluzije kroz sport, transformišući nogometni teren u prostor gdje se uče životne lekcije i grade mostovi razumijevanja među mladima iz različitih društvenih grupa.
Na dvodnevnim radionicama provedene su aktivnosti vezane za tzv. Football3 metodu, uključujući i edukaciju za trenere dječjih nogometnih klubova i nastavnike fizičkog vaspitanja iz osnovnih škola, edukaciju za roditelje djece, staratelje i druge osobe koje rade sa djecom, kao i radionice i sportske aktivnosti sa 80 djece iz lokalnih nogometnih klubova, lokalne zajednice, Dječijeg doma “Mostar“, djece izbjeglica iz Izbjegličko-prihvatnog centra Salakovac i djece izbjeglica koji pohađaju Osnovnu školu u Čapljini.
Prvog dana ovog događanja polaznici, treneri i nastavnici, upoznati su s Football3 metodologijom, dok je drugi dan bio posvećen radu s djecom, uključujući praktične vježbe na terenima Sportskog centra Međugorje. Također je održana radionica za roditelje i staratelje o važnosti sporta u socijalnom razvoju djece, na kojoj je Fondacija BH inicijativa žena predstavili temu “Značaj i uticaj sporta na zdrav rast i razvoj djece”. Fokus predavanja bio je na razumijevanju kako uključivanje u sport pridonosi fizičkom, emocionalnom i socijalnom razvoju djece, na ulozi roditelja i trenera u tom procesu, te na savladavanju prepreka koje se javljaju u sportskim aktivnostima za djecu i roditelje. Stručnjaci su istaknuli psihološke koristi sporta i njegovu ključnu ulogu u izgradnji karaktera djece, kao i važnost inkluzije u sportskim aktivnostima.
Radionica u Međugorju treća je u nizu sličnih dešavanja koje su NS/FS BiH i Predstavništvo UNHCR-a u BiH dosad zajednički organizirali u Bihaću i Sarajevu.