Jednodnevna obuka o “Digitalnoj poljoprivredi” održana je u Bosanskom Petrovcu, sa ciljem osnaživanja članova/ica Udruženja pčelara “Nucleus” ključnim digitalnim vještinama za revolucioniranje njihovih pčelarskih praksi.
Obuka je pružila sveobuhvatan pregled digitalne poljoprivrede, uključujući internet stvari tj. mrežom povezanih fizičkih uređaja u poljoprivredi, izgradnju digitalne prisutnosti i primjenu specifičnih digitalnih rješenja za pčelarstvo. Učesnici su imali priliku da se upoznaju i sa značajem geografskih oznaka i postupkom sticanja oznaka za kvalitet od stručnjakinje za prehrambenu tehnologiju, Selme Kunić.
“Oznake sistema kvaliteta daju jednu dodatnu vrijednost proizvodu, ističu ga na tržištu, a za med konkretno uvijek se postavlja pitanje da li je pravi? Iza jedne takve oznake postoji sistem kontrolisanja, zna se sa kojeg je geografskog područja, njegovo porijeklo i prema potrošaču budi jedno dodatno povjerenje u takav proizvod,” objasnila je Kunić.
Pored toga, učesnici/e su naučili/e strategije za poboljšanje svoje digitalne prisutnosti i marketinških napora kako bi bolje angažirali svoju ciljanu publiku, te stekli znanja o digitalnim alatima za optimizaciju njihovih pčelarskih operacija i povećanje produktivnosti.
Članica Udruženja pčelara “Nucleus”, Biljana Grbić istakla je da će digitalne tehnologije predstavljene tokom obuke biti od izuzetne koristi za njihov porodični pčelinjak, a posebno u situacijama kada se dogodi napad medvjeda ili u slučajevima prirodne štete.
“Pošto nismo na selu non-stop uz taj pčelinjak, tu bi dobro došla ta digitalna tehnolgija, da imamo neku kontrolu kad nismo tu,” dodala je.
Na kraju obuke, učesnici su stekli vrijedne vještine u integraciji digitalnih tehnologija u svoje poljoprivredne prakse, poboljšavajući produktivnost, efikasnost i tržišnu vrijednost. Stečeno znanje se očekuje da će imati dugotrajan uticaj, pomažući pčelarima da usvoje inovativne pristupe i doprinesu razvoju poljoprivrednog sektora.
Obuku su organizovali UN Women i Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) u okviru projekta “Žene pokretačice razvoja u poljoprivrednim i ruralnim sredinama”, uz podršku Švedske.