Osvrt na Ciljeve održivog razvoja: Pozitivna promjena ka zelenijoj, inkluzivnoj budućnosti u Bosni i Hercegovini
Za Bosnu i Hercegovinu, u 2015. godini, usvajanje Programa održivog razvoja do 2030. označilo je ključan iskorak za ljude, planetu i prosperitet.
Uprkos složenoj političkoj situaciji, ove godine Bosna i Hercegovina će na Političkom forumu na visokom nivou u New Yorku predstaviti drugi Dobrovoljni nacionalni izvještaj koju su usvojili svi nivoi vlasti, sa pregledom napretka ostvarenog na realizaciji Ciljeva održivog razvoja (engl. SDGs).
Vijeće ministara je 2021. godine formalno usvojilo »Okvir za Ciljeve održivog razvoja«, kao prvu viziju održivog razvoja za cijelu zemlju u više od jedne decenije te uspostavilo prvo međuresorno Vijeće za Ciljeve održivog razvoja, šaljući snažan signal posvećenosti Bosne i Hercegovine inkluzivnom i održivom razvoju.
Suočeni s nedavnim globalnim izazovima, uključujući pandemiju COVID-19, sukob u Ukrajini i rekordne stope inflacije, »Okvir za Ciljeve održivog razvoja« pruža mapu puta kako bi se osiguralo da niko ne bude izostavljen u tekućim i predstojećim procesima strateškog planiranja i ulaganja u Republici Srpskoj, Federaciji Bosne i Hercegovine i Brčko distriktu. U kontekstu pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji i njene vlastite dugoročne društvene i ekonomske vizije, Okvir pomaže u rješavanju kritičnih tranzicija u oblastima upravljanja, ekonomije i životne sredine, a kako bi se osigurala pravednija, prosperitetnija i zelenija budućnost za sve.
Kroz svoju ulogu rezidentne koordinatorice Ujedinjenih nacija u protekle tri godine u BiH, iz prve ruke sam svjedočila naporima Vijeća za Ciljeve održivog razvoja da njeguje liderstvo za Ciljeve, uključujući i cijeli Zapadni Balkan. Zahvaljujući velikodušnoj podršci Švedske, uz realizaciju UNDP-a u partnerstvu sa UNICEF-om i UN Women, tim agencija UN-a u Bosni i Hercegovini je u mogućnosti da prati ovaj proces.
U kontekstu predstojećeg Dobrovoljnog nacionalnog izvještaja, podijelit ću neka od mojih ličnih promišljanja:
Inkluzija uprkos izazovnim vremenima
Uprkos političkim podjelama, Ciljevi održivog razvoja su osigurali platformu za uključivanje širokog spektra aktera u diskusije o budućnosti razvoja u Bosni i Hercegovini, uz angažman privatnog sektora, građana i akademske zajednice. Primjer su konsultacije sa preko 45 organizacija civilnog društva na izradi Dobrovoljnog izvještaja, prvenstveno onima koje rade sa ranjivim kategorijama, a konsultacije su održane u Sarajevu, Brčko distriktu, Banjoj Luci, Tuzli i Mostaru tokom marta 2023.
Ciljevi održivog razvoja suštinski podrazumijevaju prava na razvoj, te ekonomska, socijalna, kao i građanska, kulturna i politička prava kako bi se osiguralo da u posvećenosti modernizaciji i transformaciji društva niko ne bude izostavljen.
Energetska tranzicija i efikasnost
Kao i mnoge druge zemlje, Bosna i Hercegovina se učestalo suočava sa složenim tranzicijama u energetskom sektoru, bilo da je riječ o potrebi da se unaprijedi efikasnost postojećih energetskih mreža, tako i za promocijom obnovljive energije za zeleniju budućnost. Zahvaljujući Okvira za Ciljeve održivog razvoja, Bosna i Hercegovina je razvila tzv. virtuelne elektrane, povezujući mreže generatora električne energije, kapacitete za skladištenje i pametna brojila, a sve kako bi se bolje upravljalo potrošnjom uz istovremeno osiguranje stabilnosti sistema. Do kraja 2022. godine, šest virtuelnih elektrana imalo je pristup bh. tržištu električne energije.
Prednosti angažmana privatnog sektora
U cilju poticanja kulture kvalitetne konkurencije i jačanja posvećenosti Ciljevima održivog razvoja, Bosna i Hercegovina je prije pet godina uvela nagradu za biznis lidere održivog razvoja, kojom se odaje priznanje izvrsnosti privatnog sektora u promociji održivog razvoja. U 2023. godini, 114 kompanija prijavilo je svoje aktivnosti na stvaranju i zadržavanju pristojnih radnih mjesta i smanjenju utjecaja na životnu sredinu. U završnom krugu kandidati su predstavili primjere vlastitih napora da podignu svijest o važnosti održivog poslovanja, cirkularne ekonomije, digitalizacije i dekarbonizacije širom Bosne i Hercegovine.
Pokretanje regionalne saradnje
Zemlja aktivno promoviše regionalnu saradnju kroz srednjoročnu evaluaciju napretka po Ciljevima održivog razvoja u Jadransko-jonskom makroregiji EU-a, godišnje sastanke eksperata Zapadnog Balkana, uključivanje u Centralnoevropsku inicijativu i aktivno učešće na Regionalnom forumu za održivi razvoj u Ženevi.
Izazovi
Za sada su budžetska sredstva Bosne i Hercegovine nedovoljna za implementaciju Agende do 2030. godine, te je stoga oformljena međuresorna radna grupa sa ciljem davanja preporuka za mobilizaciju alternativnih resursa i predlaganja inovativnih metoda finansiranja za ubrzanje napretka na realizaciji Ciljeva do 2030. godine.
Da bi se ubrzale pozitivne promjene, uz podršku Zajedničkog fonda UN-a za Ciljeve održivog razvoja, UN su podržale izradu strateškog okvira za finansiranje Agende do 2030. krajem 2020. godine. Ovaj Okvir ima za cilj optimizirati raspodjelu javnih sredstava za održivi razvoj, rješavati manjak sredstava za finansiranje Ciljeva u prioritetnim oblastima i istraživanje inovativnih instrumenata finansiranja kroz saradnju sa ministarstvima finansija, entitetima i stručnjacima na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Podrška Ujedinjenih nacija za Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja
Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini, kojima koordinira moja kancelarija, ponosni su na kontinuiranu podršku pruženu u naporima vlasti i stanovništva Bosne i Hercegovine da provedu Okvir za Ciljeve održivog razvoja i ostvare Agendu do 2030. godine. Ponosna sam što sam na čelu tima Ujedinjenih nacija jer je okupio aktere, međunarodnu zajednicu i domaće kolege, širom zemlje, bilo uživo ili putem interneta, a kako bi osigurali stručnost, uvide i pouke.
Pravi je trenutak za pametne izbore. Bosna i Hercegovina je opredijeljena da ubrza svoj napredak ka održivom razvoju razmjenom iskustava i saradnjom sa partnerima, kako unutar tako i van svojih granica, a kako bi stvorila dodatnu vrijednost i ostvarila značajan uticaj na globalnu agendu Ciljeva održivog razvoja.
Autorica bloga je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini. Blog je objavljen na UNDCO stranici uz uređivačku podršku UNDCO-a.