Lokalno je uvijek u modi: Međunarodna organizacija rada (MOR/ILO) podržava tekstilnu industriju u Bosni i Hercegovini kako bi ublažila utjecaj pandemije COVID-19
Projekat EU4Business Recovery koji finansira EU, a provodi Međunarodna organizacija rada, pruža finansijsku i tehničku pomoć za 29 tekstilnih kompanija u BiH.
Aktivnost podržava žene poduzetnice, mlade i druge ranjive kategorije. Zahvaljujući ovoj podršci, tekstilne kompanije su uspjele rasti i otvarati radna mjesta čak i tokom pandemije.
Tekstilne kompanije u Bosni i Hercegovini suočile su se sa brojnim izazovima u proteklom periodu. Narudžbe i prodaja značajno su pale, a poremećeni su i procesi nabavke, zbog čega je nabavka sirovina bila otežana već od početka februara 2020. Procjenjuje se da svako treće izgubljeno radno mjesto tokom pandemije u zemlji bilo upravo u ovoj grani privrede.
Projekt EU4Business Recovery, koji finansira Evropska unija, pruža finansijsku i tehničku podršku tekstilnoj industriji u Bosni i Hercegovini u ublažavanju utjecaja pandemije na prodaju i radna mjesta. MOR je jedna od provedbenih agencija koja podržava 29 lokalnih firmi u tekstilnom sektoru, uključujući proizvodnju odjeće, kože i obuće. Podrška projektu uključuje kupovinu nove opreme i sirovina, obuku u cilju poboljšanja produktivnosti u okviru ILO SCORE metodologije i pristup novim tržištima. Na nedavno organizovanoj modnoj reviji u Banjaluci, učestvovale su neke od kompanija korisnika programa EU4Business Recovery.
CatWalk je prevazišao očekivanja
CatWalk iz Sarajeva, osnovan 2012. godine, specijalizirao se za žensku odjeću i ima maloprodaju u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
“Projekt je značajno unaprijedio naše poslovanje i pomogao nam da prebrodimo negativne posljedice godina provedenih u pandemiji COVID-19”, kaže Ema Burdžović, direktorica CatWalka. Ključni doprinosi projekta bili su podrška u pokretanju izvoza u Evropsku uniju, otvaranje web-shopa, kao i nove poslovnice maloprodaje u regiji. “Lansiramo našu novu liniju proizvoda – kupaće kostime – i unaprijedili smo proizvodne procese nabavkom softvera za dizajn odjeće”, nastavlja Ema nabrajati uspjehe svoje kompanije. U početku su uz podršku projekta planirali otvoriti pet novih radnih mjesta. Ema ponosno ističe da je taj cilj ne samo postignut, već i premašen. “Uz podršku koju smo dobili od MOR-a (ILO-a) udvostručili smo broj naših radnika, sa 12 na 24”.
Brand Sana Linea iz Bosne i Hercegovine je pokazala svoje #MadeInBiH radove na modnoj reviji održanoj u septembru 2022. ©ILO
Deset novih radnih mjesta u Sana Linei
Još jedna kompanija pomognuta kroz projekt je Sana Linea, tekstilna kompanija sa dugom tradicijom iz Kostajnice. Osnovana 1947. godine, kompanija trenutno zapošljava 74 radnika i u potpunosti je pod vodstvom žena. Imaju 13 maloprodajnih objekata širom Bosne i Hercegovine, te dva u Srbiji.
“Ovom podrškom uspjeli smo modernizirati proizvodnju nabavkom specijalnih mašina i zaposliti 10 novih radnika. Također smo razvili web shop i web stranicu kako bismo mogli doći do novih kupaca. Počeli smo izvoziti u EU”, kaže Marijana Bučevac, direktorica kompanije Sana Linea.
O projektu:
MOR, u partnerstvu sa Njemačkom razvojnom agencijom (GIZ) i UNDP-om, provodi projekat koji finansira EU „COVID-19 Investment Response – EU4Business Recovery“ kako bi podržao oporavak bh. ekonomije od posljedica COVID-19. Opći cilj projekta je pružiti hitnu podršku mikro, malim i srednjim poduzećima kako bi se osigurao njihov kontinuitet poslovanja, zadržalo više od 1000 radnih mjesta i otvorilo najmanje 100 novih radnih mjesta.