Smanjenje rizika od katastrofa (DRR), kao jedan od glavnih izazova koji zahtijeva veliku pažnju, je okvir koji se uspostavlja za zaštitu lokalnih zajednica od opasnosti i minimizira njihovu ranjivosti. Jedan od najvažnijih aspekata smanjenja rizika od katastrofa je aktivno uključivanje lokalne zajednice.
Iako se prirodne opasnosti ne mogu izbjeći, usvajanje odgovarajućih procjena, planova, smjernica i pristupa ka smanjenju rizika može značajno smanjiti štete i unaprijediti održivi razvoj Bosne i Hercegovine, koja se smatra zemljom visoke izloženosti prirodnim i drugim opasnostima.
U svjetlu ovih izazova, važnost DRR-a je prepoznata na nivou lokalnih zajednica u BiH, a grad Trebinje je jedan od primjera kontinuiranog i sistemskog rada na promociji i implementaciji mjera za smanjenje rizika od katastrofa kroz vertikalne i horizontalne strukture društva, ali i kontinuiranom ulaganju u osnaživanje najranjivijih kategorija društva, djece i porodica, kako bi se prevenirale ili umanjile ekonomske, ali i socijalne posljedice uzrokovane katastrofama.
„DRR program je ojačao saradnju i koordinaciju između sektora, što se pokazalo korisnim za djelotvorno povođenje programa iz oblasti zaštite i spašavanja,“ navodi Đorđe Jelica, koordinator DRR platforme u Trebinju. „Održavanje prisnije saradnje sa institucijama na raznim nivoima vlasti, sektorima na lokalnom nivou i drugim partnerima i donatorima doprinijelo je postizanju dobrih rezultata i pokazalo se odličnim operativnim modelom za uspješno provođenje ovog programa.“
U okviru DRR platforme Trebinje, izdvajamo Javnu ustanovu „Centar za socijalni rad (CSR)“, koji su izradom i usvajanjem neophodnih dokumenata,procjene rizika te plana zaštite i spašavanja od elementarnih nepogoda i drugih nesreća, u fokus stavili najranjivije kategorije stanovništva, odnosno korisnike sistema socijalne zaštite, sa posebnim naglaskom na djecu i porodice.
“Iako CSR Trebinje formalno još uvijek nije član Gradskog štaba za vanredne situacije, ima dobru saradnju i uvezanost sa lokalnim nivoima vlasti i sektorima uključenim u obezbjeđivanje sigurnosti i prevenciju rizika na lokalnom nivou.”, pojašnjava Zoran Anđušić, član DRR platforme iz sektora socijalne zaštite.
„Osnaženi su kapaciteti Centra za socijalni rad Trebinje,“ ističe Tanja Manojlović socijalna radnica u CSR-u, te dodaje da je „kroz implemenetaciju DRR programa, CSR prvi put prepoznat kao važan faktor u stanjima elementarnih nepogoda i katastrofa.“
Implementacijom aktivnosti u sklopu Zajedničkog programa Vlade Švicarske i Ujedinjenih nacija (UN) „Smanjenje rizika od katastrofa u BiH za održivi razvoj“, putem stručnog usavršavanja uposlenika CSR-a i opremanjem Centra novim materijalno-tehničkim sredstvima, osigurana je adekvatna pripravnost, te kontinuitet pružanja usluga i pomoći u vanrednim situacijama.
Uposlenici CSR-a imaju jednu od ključnih uloga u smanjenju rizika od katastrofa zahvaljujući svojoj prisutnosti u zajednicama čiji su i sami članovi, te kao sljedeći korak rasta i usavršavanja CSR-a, Tanja Manojlović vidi osposobljavanje uposlenika CSR za pružanje psihološke prve pomoći, što uključuje praktičnu pomoć, stabilizaciju i podršku ljudima koje je pogodila katastrofa, kakobi uspostavili normalno funkcionisanje.
Uloga članova DRR platformi u lokalnim zajednicama u BiH je puno više od jednostavnog pomaganja zajednicama da se nose s utjecajima događaja kao što su poplave ili požari. Oni su u jedinstvenoj poziciji da identificiraju i uhvate se u koštac sa onim što ljude čini ranjivim, bilo da je riječ o prirodnim ili ljudski izazvanim opasnostima, siromaštvu, lošem zdravlju i raseljavanju, ili, kao što je to ponekad slučaj, kombinaciji svih faktora.
„Ukoliko se DRR uspješno primjenjuje kao dio održivog razvoja, tada koncept grada otpornog na katastrofe, pomaže u smanjenju siromaštva, osigurava rast i zapošljavanje, ali pruža i veću socijalnu pravdu, nove razvojne mogućnosti, uravnotežen ekosistem, bolje zdravlje i unaprijeđeno obrazovanje,” objašnjava Đorđe Jelica.
Sve pojedinačne izazove i rizike trebamo gledati kao dio jedne velike cjeline. Grad Trebinje se posvetio ne samo sopstvenim nastojanjima da uspješno odgovori na stanje prirodnih opasnosti, već i osnaživanju odnosa sa susjednim opštinama, gradovima i regijama, kako bi se uspostavili sistemi koji idu ruku pod ruku, i koji bi, u slučaju potrebe, pružali uzajamnu podršku i pomoć, jer krajnji cilj je osigurati održivu budućnost Bosne i Hercegovine u cijelosti.