Real – Time monitoring u osnovnom i srednjem obrazovanju u Unsko – sanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu
Ministarstva obrazovanja osnažuju kapacitete prikupljanja podataka, za kvalitetnu procjenu potreba i bolju spremnost učenika i nastavnog osoblja.
Jedna od glavnih aktivnosti u okviru projekta Osmislimo obrazovanje ponovno, odnosno zajedničkog UN projekta kojeg implementiraju UNICEF, UNESCO, ILO i UNV u tri administrativne jedinice u Bosni i Hercegovini (Republika Srpska, Unsko-sanski kanton i Zapadnohercegovački kanton) bila je uspostavljanje dugoročnog rješenja za prikupljanje podataka o dostupnosti IKT opreme i kvalitete učenja na daljinu.
Unsko – sanski i Zapadnohercegovački kanton usvojili su i provele ovu vrstu aktivnosti nedavno. Ova Real – time Monitoring (RTM) aktivnost provedena je izradom pet vrsta upitnika odnosno anketa (Google Forms format), svaki od njih prilagođen ciljnoj skupini kojoj je bio namijenjen.
Ovakav set od pet upitnika kreiran je za osnovnoškolce u početnim i višim razredima, srednjoškolce (uključujući i pitanja namijenjena učenicima u strukovnim školama) te za učitelje i nastavnike u osnovnim i srednjim školama. Načelna svrha ove aktivnosti je jačanje kapaciteta ministarstava obrazovanja u ovim administrativnim jedinicama u prikupljanju podataka u obrazovanju, kako bi sama ministarstva koristila ove forme u budućnosti i prilagodila pitanja svojim trenutnim potrebama.
Učenici i nastavnici su ispitani o dvije glavne teme: dostupnosti IKT opreme u njihovim kućanstvima i njihovim osobnim stavovima o organizaciji nastave na daljinu u njihovim školama, tijekom najkritičnijeg razdoblja COVID – 19 pandemije u 2020. godini. Dobili su priliku dati svoje viđenje i perspektivu o učenju na daljinu u svojoj školi, IKT opremi i platformama ili programima kojima su se služili u svojim kućanstvima tijekom učenja na daljinu, kao i procijeniti stupanj vlastite motivacije, komunikacije sa kolegama i eventualne poteškoće kao i pozitivne aspekte ovog načina izvođenja nastave.
Sam postupak ispitivanja iniciran je od strane ministarstava obrazovanja u dvije administrativne jedinice u decembru/prosincu 2021. i januaru/siječnju 2022. godine, s impresivnim odzivom zaključno s krajem prvog mjeseca 2022. godine. Sveukupno je u Zapadnohercegovačkom kantonu prikupljeno 3204 odgovora, dok je odziv u Unsko – sanskom kantonu pokazao ukupno 2959 odgovora, od svih ciljnih skupina.
Učenici u obje administrativne jedinice, kada upitani o svojoj spremnosti za korištenje novih rješenja u učenju na daljinu, odnosno kada su upitani o tome jesu li im bili organizirani treninzi ili obuke o korištenju platformi ili programa za učenje na daljinu, više od polovice učenika u svakoj jedinici odgovorilo je negativno, odnosno u Unsko – sanskom kantonu sa 63% a u Zapadnohercegovačkom sa 70%.
Nastavnici u obje jedinice su pak dali različite odgovore kad su upitani o treninzima za korištenje alata za učenje na daljinu, sa 68% ispitanih nastavnika u Unsko – sanskom kantonu koji su odgovorili negativno, dok je 53% nastavnika u Zapadnohercegovačkom odgovorilo potvrdno, što znači da su u određenoj mjeri imali priliku pohađati treninge ili neki vid obuka.
Na pitanje o tehnologiji i IKT opremi, odgovori u obje administrativne jedinice bili su slični i kod nastavnika i učenika, što znači da se velika većina ispitanika služila svojim pametnim telefonima kao primarnim sredstvima za komunikaciju i izradu domaćeg rada i školskog rada. Još jedan značajan podatak ukazuje na činjenicu kako je znatan broj učenika i učitelja dijelio svoje uređaje s ostalim članovima obitelji.
Učitelji i nastavnici u obje jedinice također su bili saglasni po pitanju viđenja svoje produktivnosti tijekom učenja na daljinu i nisu se slagali s izjavom kako su u tom razdoblju bili produktivniji nego tijekom redovnog obrazovanja i odlaska u školu.
Ostala značajna saznanja uključuju odgovore učenika u strukovnom obrazovanju, s većinom odgovora kako praktična nastava uopće nije ili je samo djelomično bila organizirana od u razdoblju od marta/ožujka do juna/lipnja 2020. godine. Učenici u strukovnim školama većinski su bili složni kako učenje na daljinu nije bilo prilagođeno njihovim potrebama te da su sati prakse ocijenjeni kao neučinkoviti u online formatu.
Učenici i učitelji u obje jedinice složni su kako e-učenje treba biti korišteno kao posljednja mjera. Slažu se također kako WhatsApp, Viber ili Zoom nisu adekvatni alati u provođenju kvalitetne nastave i dobivanja povratnih informacija.
Ovaj način nadzora i procjene trendova u stvarnom vremenu u sektoru obrazovanja ostat će kao trajni resurs za ministarstva obrazovanja. Obrazovne vlasti ostaju kapacitirane za uporabu ovih anketa za potrebe budućih planiranja, planiranja proračunskih sredstava i naposlijetku procjene bilo koje problematike relevantne za njihove buduće aktivnosti.
,,Cilj projekta Osmislimo obrazovanje ponovno – Ublažavanje utjecaja pandemije COVID – 19, jačanje kapaciteta obrazovnih vlasti i nastavnika za provođenje kvalitetnog inkluzivnog učenja na daljinu i kombiniranog učenja je značajno doprinošenje najranjivijem a naposlijetku najvažnijeg društvenog sektora – sektora obrazovanja.''