Promocija pismenosti i kvalitetnih ishoda učenja kroz unapređenje online i kombinovanog modela nastave
Tri agencije Ujedinjenih nacija u BiH zajedno podržavaju obrazovne vlasti u adresiranju problema nejednakog pristupa učenju, koji je COVID19 pandemija pogoršala
Međunarodni dan pismenosti (08. septembar) se ove godine obilježava širom svijeta pod sloganom “Pismenost u funkciji ljudskog oporavka: Smanjenje digitalnog jaza.” Do sada nezapamćeni prekid obrazovanja, koji je pogodio stotine miliona djece i mladih širom svijeta, još jedan je od podsjetnika na važnost pismenosti. Od početka COVID-19 pandemije, nagli prelazak na online učenje istaknuo je potencijal digitalnog učenja, ali je istovremeno i naglasio digitalni jaz.
Prema podacima iz 2013. godine, stopa nepismenosti u Bosni i Hercegovini iznosila je 2,82% uz trend konstantnog opadanja, u poređenju sa 38,7% digitalno nepismenog stanovništva iznad 10 godina starosti. Očekuje se da će se pozitivan trend smanjenja broja nepismenosti u Bosni i Hercegovini nastaviti i u budućnosti. S druge strane, rezultati PISA istraživanja iz 2018. godine pokazuju da minimalni nivo funkcionalne pismenosti učenika u oblasti matematike nije dostiglo 58% učenika, kao i 57% u oblasti prirodnih nauka, te 54% u čitanju. Kod zanemarivog broja učenika znanje iz ovih oblasti ocijenjeno je kao izvanredno. Nadalje, PISA rezultati ukazuju da 15-godišnji učenici u BiH u prosjeku zaostaju tri školske godine za svojim vršnjacima iz OECD zemalja.
Postoji primjetan jaz između funkcionalno i digitalno pismenog stanovništva u zemlji, koji potencijalno može biti dodatno produbljen usljed posljedica pandemije COVID-19 u obrazovnom sektoru. Od marta 2020. godine, tj. od početka pandemije, približno 500,000 djece i mladih je bilo pogođeno zatvaranjem škola diljem države.
Gubici u učenju, prouzrokovani posljedicama COVID-19 pandemije, disproporcionalno su pogodili najugroženije skupine djece i mladih[2]. U martu 2020. godine, obrazovne vlasti u BiH procijenile su da je kontinuitet obrazovanja bio ugrožen kod 9,700 djece u osnovnim i srednjim školama (uključujući tehničko i strukovno obrazovanje)[3], kao i za 523 nastavnika i profesora osnovnih i srednjih škola, koji nisu imali pristup alatima informatičke i komunikacijske tehnologije (IKT)[4].
Odgovarajući na viđene poteškoće izazvane pandemijom COVID-19, tri UN agencije u Bosni i Hercegovini, UNESCO, UNICEF i ILO, uz podršku UN Volontera udružile su napore u podršci obrazovnim vlastima u adresiranju problema nejednakog pristupa učenju, sa fokusom na potrebe najugroženijih, kroz implementaciju projekta “Osmislimo obrazovanja ponovo! Kreiranje kvalitetnijeg obrazovanja za djecu, s fokusom na najugroženije.” Ovaj projekat provodi se u funkciji podrške oporavka od pandemije, sa snažnim fokusom na promociji rodne ravnopravnosti.
Osnovni cilj ovog projekta jeste pružanje podrške javnom obrazovnom sektoru u tri administrativne jednice u BiH (entitetu Republika Srpska, Unsko-sanskom kantonu i Zapadnohercegovačkoj županiji) kroz unaprjeđenje praksi izvođenja online i kombinovane nastave, osiguravanje kontinuiteta učenja, kao i jačanje digitalnih vještina nastavnika s ciljem smanjenja gubitaka u učenju, prevenciji napuštanja školovanja i osiguravanja inskluzivnog i kvalitetnog obrazovanja za sve.
“…ova kriza, naime, isto tako je i prilika za ponovno osmišljavanje obrazovnih praksi u Bosni I Hercegovini…Naučene lekcije tokom COVID-19 pandemije, su osnova za unapređenje reformi, korištenje inovacija, te razvoj kombinovanog modela učenja u cilju jačanja otpornosti obrazovnog sektora”, izjavila je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni I Hercegovini povodom ozvaničenja početka projekta u martu 2021. godine.
Na globalnom nivou, istraživanja pokazuju da bi pandemija COVID-19 mogla prouzrokovati generacijsku katastrofu, izlažući riziku održivost obrazovnih postignuća ostvarenih u prethodnom periodu. Bosna i Hercegovina suočila se sa ovim negativnim trendom čak i prije početka COVID-19 pandemije. Rezultati PISA istraživanja iz 2018. godine pokazala su da preko 50% djece u BiH ne postižu minimalni nivo funkcionalne pismenosti u oblasti jezika, prirodnih nauka i matematike. Postoje procjene da bi ovaj postotak mogao biti uvećan usljed posljedica COVID-19 krize.
Iznenadni prelazak na učenje na daljinu takođe je ukazao na dugotrajni digitalni jaz u pogledu pristupa konekciji, potrebnoj infrastrukturi ali i digitalnih vještina nastavnika za izvođenje online i kombinovanog modela nastave.
U tom smislu, UNICEF, UNESCO i ILO podržavanju provođenje procjene kvalitete online nastave u osnovnom, srednjem (uključujući tehničko i stručno), kao i visokom obrazovanju, te procjenu potreba za profesionalni razvoj nastavnika. Cilj ove aktivnosti odnosi se na pomoć obrazovnim vlastima u BiH, na svim nivoima, u smislu informisanog donošenja odluka, kao i kvalitetnog planiranja razvoja kompetencija nastavnika za provođenje kvalitetne i inkluzivne online i kombinovane nastave, što bi u konačnici generalno trebalo dovesti do povećanja funkcionalne pismenosti svih učenika.
Unapređenje digitalnih vještina trebalo bi se dešavati uporedo sa razvojem funkcionalnih vještina, te se ova dva procesa trebaju razvojati uporedo, u punoj komplementarnosti.
S tim u vezi, 02. septembra 2021. godine, zvanično je pokrenut proces uspostave informatičkog sistema za upravljanje obrazovanjem u Unsko-sanskom kantonu, podržanom kroz projekat ‘Osmislimo obrazovanja ponovo u BiH’. Osnovni cilj ove aktivnosti je podrška digitalizaciji obrazovnog procesa u Unsko-sanskom kantona, kroz efikasno upravljanje podacima, s ciljem izgradnje otpornijeg sistema, sposobnog za ublažavanje posljedica i brzog odgovora na vanredne situacije, posebno kada se radi o adresiranju potreba najugroženijih učenika.
“Ovim projektom željeli bismo pružiti podršku obrazovnim vlastima u Unsko-sanskom kantonu kako bi bili bolje pripremljeni na moguće buduće posljedice po obrazovni sektor. Istovremeno, ponosni smo što će uspostavljanje ovog sistema pomoći Ministarstvu u unaprjeđenju kako programskog, tako i administrativnog upravljanja obrazovnim sistemom u Unsko-sanskom kantonu. Pored toga, integracijom platforme Office 365 i Teamsa u ovaj sistem, bit će omogućeno izvođenje online i kombinovane nastave tokom i nakon pandemije COVID-19”, istaknuo je Siniša Šešum, Šef Kancelarije u Sarajevu UNESCO-ovog Regionalnog ureda za nauku i kulturu u Evropi.
UN agencije koje provode projekat ‘Osmislimo obrazovanje ponovo u BiH’, ostaju privržene pružanju podrške obrazovnim vlastima, nastavnicima i profesorima, te učenicima i studentima na svim nivoima obrazovanja u postizanju kvalitetnih obrazovnih rezultata, vodeći se jednim od najznačajnih principa Agende održivog razvoja do 2030, kako niko ne bi ostao zaboravljen ili zapostavljen.
[2] Ekonomski i socijalni utjecaj COVID-19 pandemije na obrazovanje, Svjetska banka, proljeće 2020
[3] Brza procjena stanja i potreba u obrazovanju, UNICEF BiH, mart 2020
[4] Brza procjena stanja i potreba u obrazovanju-faza II, UNICEF-UNESCO BiH, august 2020