Desetogodišnja saradnja umjetnika pretvara nuklearni bunker u umjetnički muzej
01 juli 2021
“Projekt D-0 Ark 1-2-3-4-5” publikacija predstavila umjetničko putovanje povodom Međunarodnog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj.
Publikacija projekta Bijenale savremene umjetnosti D-0 ARK Underground - „Projekat D-0 Ark 1-2-3-4-5“ - predstavljena je povodom ovogodišnje proslave Međunarodnog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj, kao rezultat dugogodišnje saradnje i partnerstva sa UNESCO-vim Uredom u Sarajevu Regionalnog biroa za nauku i kulturu u Evropi, te uredom rezidentne koordinatorice UN-a u BiH.
Titovo atomsko sklonište ili Atomska ratna komanda u Konjicu, samo je po sebi fascinantno mjesto. Građen u potpunoj tajnosti tokom 26 godina, u periodu između 1953. i 1979. godine, bunker je konstruisan s ciljem da zaštiti političku i vojnu elitu u slučaju nuklearnog rata. Danas je Atomska ratna komanda vremenska mašina koja je dom jednoj od najboljih kolekcija savremene umjetnosti u Evropi, a čija se vrijednost procjenjuje na 7 miliona eura.
Pretvaranje ovog bunkera, sa svim njegovim preciznim pravilima održavanja nivoa vlage i temperature, u stalnu postavku koja slavi toleranciju i raznolikost, izdvojilo ga je iz historijskog konteksta kojem je namijenjen i pretvorilo u prestižnu regionalnu kulturnu instituciju posvećenu očuvanju kulturne baštine koja povezuje mjesta, prostore i ljude.
Umjetnički tim okupljen iza projekta „Bijenale suvremene umjetnosti D-0 ARK Underground“ je prošli mjesec ovo putovanje predstavio publikacijom pod nazivom „Projekt D - 0 Ark 1-2-3-4-5“, povodom ovogodišnjeg Međunarodnog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj. Rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, gđa. Ingrid Macdonald, i šef UNESCO-vog Ureda u Sarajevu, g. Siniša Šešum, bili su domaćini promocije publikacije u Zgradi UN-a u Sarajevu, koja je okupila i dugogodišnje partnere Bijenala.
Publikacija je desetogodišnja retrospektiva „Projekta D-0 ARK“, danas poznatog kao Bijenale (Bunker) u Konjicu, i njegovih aktivnosti koje su imale važnu ulogu u promociji umjetnosti i kulture kao vezivnog tkiva, uz istovremeno angažiranje kulturne raznolikosti, dijaloga i suradnje. Konkretan je rezultat saradnje između Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Hrvatske, a nadalje je proširen na Austriju, Tursku, Italiju, Njemačku i mnoge druge zemlje. Ova umjetnička partnerstva su srž njenog formiranja.
Pet ciklusa Bijenala rezultiralo je sa 159 umjetničkih djela koja su sada trajno izložena u Atomskoj ratnoj komandi, a koja su rad 119 umjetnika iz 39 zemalja. 86 tih umjetnika predstavljalo je svoje zemlje na Venecijanskom bijenalu, dok su svi selektori koji su učestvovali u Projektu ujedno bili i selektori svojih zemalja na ovom najprestižnijem festivalu savremene umjetnosti na svijetu. Ovaj standard kvalitete prepoznaju historičari umjetnosti koji zbirku projekta svrstavaju u sam vrh savremene umjetnosti u Evropi.
„UNESCO podržava Bijenale od samog početka, od 2009. godine, jer je za nas Bijenale izuzetno vrijedna platforma za razmjenu između savremenih umjetnika iz jugoistočne Evrope i šire. Platforma koja povezuje ljude bez obzira na granice između država, nesuglasice i neprijatne događaje i sukobe iz ne tako davne prošlosti “, naglašava g. Siniša Šešum, šef Ureda UNESCO-a u Sarajevu.
Tokom posljednjih ciklusa 2019. godine, Bijenale je predstavljeno na događaju o kulturi i održivom razvoju koji su zajednički organizirali Generalna skupština Ujedinjenih nacija i UNESCO, naglašavajući svoj doprinos u promociji kulture kao poluge promjena, inovacija, osnaživanja i jednakosti.
„Smisao i osnovna ideja Projekta D-0 ARK Underground je da ovu veliku društvenu vrijednost zaštiti od propadanja i da u isto vrijeme, ovom avetinjskom mjestu, putem energije koju umjetnost nosi, udahne novi život Atomskom skloništu.“, objašnjava g. Edo Hozić, direktor i osnivač Projekta Bijenale. “Objekat D-0, Atomska ratna komanda, primila je, smjestila i omogućila umjetnicima svijeta da svojim umjetničkim djelima zaštite atomsko sklonište.”
Zbog svoje važnosti u promociji dijaloga, međusobnog suživota i kulturne raznolikosti, Bijenale je, od 2015. godine, uživao podršku Ujedinjenih nacija kroz nekoliko faza projekta Dijalog za budućnost, koji finansira UN-ov Fond za izgradnju mira.
„Pretvaranje nuklearnog bunkera u muzej savremene umjetnosti s regionalnim partnerstvima i dijalogom ilustrira snagu kulture za mir i razvoj. Surađujući, suprotstavljajući se prijetnjama našoj kulturnoj raznolikosti i društvenoj koheziji, šireći se i nadovezujući se na inicijative poput ovih, maksimiziramo vrijednost baštine u korist svih “, zaključila je dr. Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini.