Bosna i Hercegovina: Zakon o registraciji NVO će povećati kontrolu vlasti nad aktivnostima civilnog društva, kažu eksperti UN-a
07 februar 2025
ŽENEVA – Nacrt zakona sa ciljem osnivanja registra neprofitnih grupa koje primaju strana sredstva u jednom od entiteta Bosne i Hercegovine, Republici Srpskoj, nametnuti će stroga ograničenja na nevladine organizacije (NVO) i omogućiti nesrazmjernu kontrolu vlasti nad njihovim aktivnostima, upozorili su danas nezavisni eksperti za ljudska prava*.
„Ako se usvoji u sadašnjem obliku, nacrt zakona pod nazivom 'Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija Republike Srpske' će duboko uticati na slobodu udruživanja u zemlji“, rekli su eksperti.
„Čini se da ovaj zakon cilja na zastrašivanje NVO i ućutkivanje kritičara“, upozorili su. Nacrt zakona, za koji postoji mogućnost da će u narednim mjesecima biti razmatran od strane zakonodavnog tijela Republike Srpske, namjerava da reguliše udruženja, fondacije i strane i međunarodne NVO koji primaju bilo kakav oblik stranih sredstava ili druge vidove pomoći stranog porijekla, te da ih označi kao „neprofitne organizacije“ (NPO).
Eksperti su već izrazili ozbiljnu zabrinutost u vezi nacrta zakona 2023. godine, te su zabrinuti vraćanjem nacrta nakon što je povučen u maju 2024. godine.
„Pozivamo vlasti entiteta Republika Srpska da uzmu u obzir zabrinutost svih sektora civilnog društva i da se suzdrže od davanja saglasnosti za ovaj nacrt zakona“, rekli su eksperti. „Zakon bi organizacijama civilnog društva nametnuo ograničenja koja nisu konsistentna sa međunarodnim obavezama Bosne i Hercegovine iz oblasti ljudskih prava, te koja će vjerovatno dovesti do nepotrebnog ugrožavanja civilnog društva i rada branitelja ljudskih prava“.
Po mišljenju eksperata, zakon bi ograničio nezavisnost i samostalnost organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini, što je u suprotnosti sa pravom udruženja da organizuju svoje aktivnosti i formulišu svoje programe bez neprimjerenog miješanja od strane vlasti, koje je zaštićeno članom 22. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. Eksperti su takođe ukazali na odsustvo istinskih konsultacija sa NVO u procesu izrade odredbi ovog zakona.
„Pozivamo na hitno i definitivno povlačenje nacrta zakona Republike Srpske o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija“, kazali su eksperti. „Takođe pozivamo političke lidere da se suzdrže od stigmatizacije NVO davanjem pejorativnih imena i njihovim označavanjem kao 'stranih agenata'“.
*Eksperti: g-đa Gina Romero, specijalna izvjestiteljka za prava na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja; g-đa Mary Lawlor, specijalna izvjestiteljka o stanju branitelja ljudskih prava; g-din Ben Saul, specijalni izvjestitelj za promociju i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u borbi protiv terorizma
Specijalni izvjestitelji / nezavisni eksperti / radne grupe su nezavisni eksperti za ljudska prava koje postavlja Vijeće Ujedinjenih nacija za ljudska prava. Kolektivno, ovi eksperti su dijelom onoga što se nazivaju Specijalne procedure Vijeća za ljudska prava. Eksperti u okviru Specijalnih procedura rade na volonterskoj osnovi; nisu uposlenici UN-a i ne primaju platu za svoj rad. Iako kancelarija UN-a za ljudska prava funkcioniše kao sekretarijat za Specijalne procedure, eksperti djeluju u individualnom kapacitetu i nezavisni su u odnosu na svaku vladu ili organizaciju, uključujući i OHCHR (Ured visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava) i UN. Svi izneseni stavovi ili mišljenja isključivo potiču od autora i nužno ne odražavaju stavove i mišljenja UN-a ili OHCHR-a.
Konkretna zapažanja i preporuke u vezi zemlje od strane UN-ovih mehanizama za ljudska prava, što uključuje Posebne procedure, ugovorna tijela i Univerzalni periodični pregled, mogu se pronaći na Univerzalnom indeksu ljudskih prava https://uhri.ohchr.org/en/
Za više informacija i zahtjeve medija: Vanessa Asensio (vanessa.asensioperez@un.org).
Za upite medija u vezi drugih nezavisnih eksperata UN-a, obratite se Dharishi Indragupthi (dharisha.indraguptha@un.org) i Mayi Derouaz (maya.derouaz@un.org)