“Rad sa ljudima mi znači sve”
Selmir Hurić je imam koji živi i radi u Sanskom Mostu, malom gradu u sjeverozapadnoj Bosni i Hercegovini.
Među prvim je religijskim liderima u BiH koji su se pridružili programu edukacije i osnaživanja imama, svećenika i vjeroučitelja/ica da prepoznaju i bore se protiv nasilja u porodici u svojim lokalnim zajednicama.
Dileme sam sa sobom nikada nisam imamo. Uvijek sam bio otvoren po tom pitanju i znam da će svaka religija pomoći kod bilo kojeg oblika nasilja. Nijedna religija neće propovijedati da se drugome nanese šteta ili napakosti.
Rad sa ljudima mi donosi sve, i ja sam svoj posao shvatio kao neku vrstu misije. U poslu sam 23 godine i sa ljudima u zajednici imam kontakt 24 sata dnevno. Dostupan sam im u bilo kojem momentu – rođenje djeteta, vjenčanje, smrt ili problem koji imaju. Nekada je taj problem upravo nasilje u porodici. Prije seminara kroz koje sam prošao, najveći izazov mi je bio prepoznati problem. Za neke oblike nasilja nisam znao da predstavljaju nasilje, ali sada učim i spoznajem da neke naizgled “banalne” stvari mogu itekako donijeti probleme u životu.
Nažalost, danas imamo percepciju u javnosti da vjerske zajednice ne treba da se miješaju u problem nasilja u porodici jer nismo kompetentni. Možda mi nekada nismo kompetentni, možda nemamo načine da pomognemo, ali učimo. Smatram da vjerske zajednice imaju kapaciteta da budu na dispoziciji i pomognu organizacijama koje se konkretnije bave ovim stvarima. Smatram to neodvojivim.
Selmir Hurić, imam pri medžlisu Islamske zajednice Sanski Most, jedan je od polaznika edukativnog programa namijenjenog vjerskim liderima i liderkama u BiH, koji uz financijsku podršku Švedske i u saradnji s UN Women BiH provode Institut za populaciju i razvoj iz Sarajeva (IPD) i Centar za izgradnju mira iz Sanskog Mosta. Hurić i desetine imama, svećenika i vjeroučitelja/ica naučili su kako prepoznati i na pravi način adresirati slučajeve nasilja u porodici onda kada se ono dešava u njihovim lokalnim zajednicama. Polaznici programa razvili su i priručnike za prevenciju i odgovor na nasilje koji donose niz preporuka kako temu prevencije nasilja uvrstiti u različite oblasti vjerskog djelovanja, kao što su predavanja u vjerskim objektima ili na časovima vjeronauke u školi, i na taj način doprinose kvalitetnijoj edukaciji i jačanju rodne ravnopravnosti.