„Svi smo mi jedna porodica”
Dvodnevna radionica imala je za cilj da poveže lokalnu LGBTIQ+ zajednicu i LGBTIQ+ tražioce azila i izbjeglice kako bi oni poboljšali svoja poznanstva
Lokalna LGBTIQ+ zajednica u Bosni i Hercegovini udružila je snage sa LGBTIQ+ tražiocima azila i izbjeglicama kako bi kreirala poruke za Bh. Povorku ponosa 2022.
„Ako ti tvoja vjera zabranjuje da podržavaš svoje gej dijete, neka onda tvoje dijete postane tvoja religija” jedna je od brojnih poruka nastalih tokom zajedničke radionice koja je okupila pripadnike LGBTIQ+ zajednice u Bosni i Hercegovini i tražioce azila i izbjeglice koji ostaju u zemlji. Mnogi od njih iz Sarajeva, ali neki koji su došli čak i iz Banja Luke, Bihaća i Tuzle, okupili su se prošlog vikenda na dvodnevnoj umjetničkoj radionici na kojoj su prvo razmišljali, a zatim izradili nekoliko banera i dizajna za majice sa porukama na engleskom i BHS koje će se koristiti tokom predstojećeg marša ponosa u Sarajevu u junu 2022.
„Porodično okupljanje“, sveobuhvatna tema ovogodišnje Bh. povorke ponosa, inspirisala je tražioce azila i izbjeglice da iznesu poruke koje slave porodičnu zajednicu i potrebu da roditelji prihvate svoju djecu bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju ili rodni identitet.
„Dolazimo iz različitih zemalja, ali imamo jedan cilj – da budemo prihvaćeni, a na radionici smo kao jedna porodica“, rekao je jedan od učesnika čija je poruka prikazana na jednom od banera.
Dvodnevna radionica imala je za cilj da poveže lokalnu LGBTIQ+ zajednicu i LGBTIQ+ tražioce azila i izbjeglice kako bi oni poboljšali svoja poznanstva, stvorili siguran prostor za povezivanje i ponudili društvenu platformu za artikulaciju zahtjeva LGBTIQ+ tražilaca azila i izbjeglica. To je bio direktan rezultat participativne procjene sprovedene u februaru 2022. godine i raznih diskusija sa LGBTIQ+ osobama u kojima je UNHCR saznao da je jedan od njihovih glavnih izazova uspostavljanje kontakta s lokalnom LGBTIQ+ zajednicom i integracija u ovu grupu.
„Naši korisnici imaju snažnu spremnost za interakciju s lokalnom LGBTIQ+ zajednicom kako bi bolje razumjeli mreže i usluge koje su im dostupne u BiH, pa smo odlučili organizirati događaj na kojem se mogu sastati i dijeliti zajedničke ciljeve“, rekla je Suzanne Edelkamp, UNHCR zaposlenik.
Uspjeh radionice je, između ostalog, osiguran i kroz partnerstvo sa lokalnom NVO INTERgreat čiji zaposleni i volonteri imaju veliko iskustvo u radu sa ranjivim grupama, posebno sa izbjeglicama, tražiocima azila i LGBTIQ+ osobama.
„Najbolja stvar na radionici je to što nisam bio sam i što sam imao priliku da se konačno osjećam kao član jedne porodice. Najljepši osjećaj je osjetiti podršku, i biti prihvaćen od zajednice”, rekao je jedan od učesnika radionice.